W każdym okresie życia, na ciele człowieka może pojawić się nowa zmiana skórna. Zwykle jest to niegroźna barwna plamka lub pieprzyk.
Zdarza się jednak, że znamię ma charakter chorobowy i konieczna jest interwencja dermatologiczna. Jednym z najczęściej występujących zmian na skórze jest znamię błękitne.
Jak każde ze znamion, jest ono skutkiem niedoboru lub nadmiaru określonego składnika tkankowego. Może być ono niebezpieczne dla zdrowia, dlatego ważna jest kontrola skóry.
Znamię błękitne pojawia się najczęściej u małych dzieci, lub też w okresie dojrzewania. Jest to zwykle plamka o szarawym zabarwieniu, lekko wypukła.
Wyróżnia się trzy jego rodzaje: pospolite – rodzą się najczęściej na powierzchni dłoni i stóp, komórkowe – nieco większe i ciemniejsze, występują zwykle w okolicy krzyżowej oraz złośliwe – zlokalizowana na skórze głowy, będące rodzajem czerniaka. Jeśli znamię nie ewoluuje, a jego wielkość nie przekracza 1 mm, to może nie stanowić zagrożenia, jednak warto udać się na kontrolę dermatologiczną i potwierdzić diagnozę.
W przypadku chorobowych zmian skórnych możliwa jest nawet interwencja chirurgiczna.