Reakcje konkurentów

Obecnie Apple wyraźnie dystansuje innych producentów odtwarzaczy przenośnych, w tym popularnych „empetrójek”. Ta przewaga jest szczególnie widoczna na rodzimym rynku amerykańskim, na którym średnio radzą sobie nawet tacy giganci branży jak Creative czy Sony. Twórcy konkurencyjnych urządzeń dostrzegają problem, więc starają się wzbogacić swoje produkty o nowe cechy i funkcje.

Widać również zmianę podejścia do designu – odtwarzacze stają się bardziej kompaktowe i poręczne, widać w tym inspirację wyglądem iPodów. Trzeba podkreślić również to, że o ile pierwsze modele produktu Apple były przeznaczone wyłącznie do słuchania muzyki, to późniejsze generacje poszły znacznie dalej. Niektóre iPody mogą pełnić funkcję dysków przenośnych dla komputerów PC i Mac, natomiast najnowszy model iPod Touch łączy w sobie cechy uniwersalnego odtwarzacza multimediów z tabletem.

Pozwala bowiem na mobilny dostęp do internetu, a także na zarządzanie plikami i wiele innych czynności typowych dla urządzeń zaliczanych do rodziny komputerów.