Odzyskiwanie danych

Może dojść do sytuacji, w której z jakichś przyczyn utracimy dostęp do informacji zapisanych czy to na dysku twardym komputera, czy na dysku przenośnym. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele.

Załóżmy, że w wyniku uszkodzenia mechanicznego lub błędu logicznego dysk odmawia współpracy – nie można go normalnie uruchomić, system się nie ładuje lub pamięć nie jest wykrywana przez komputer. To sytuacja, w której nie jesteśmy w stanie stwierdzić, w czym tkwi problem i nie potrafimy też go rozwiązać.

Skoro tak się stało, z pomocą przyjść musi pogotowie komputerowe. Praktyczne każda firma świadcząca tego rodzaju usługi ma w kręgu zainteresowań również odzysk danych.

Służą do tego specjalne narzędzia diagnostyczne oraz oprogramowanie. Nawet z silnie zniszczonych nośników najlepsi fachowcy są w stanie odczytać bardzo wiele – czołówką w tym zakresie są eksperci pracujący dla służb specjalnych.

Bywa również tak, że odzyskać chcemy dane, które sami usunęliśmy z poziomu systemu. Tu możemy poradzić sobie bez pomocy, korzystając z odpowiedniej aplikacji.