Naczyniaki – co to takiego?

Naczyniaki to potoczna nazwa znamion naczyniowych, polegająca na nieprawidłowości w rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Występują zwykle u noworodków, od momentu urodzenia lub pojawiają się w ciągu kilku tygodni po porodzie. Mają wygląd czerwonawych przebarwień, krostek lub plam.

Występują trzy rodzaje tej charakterystycznej zmiany skórnej – zwykłe, płaskie oraz jamiste. Lokalizują się zwykle w okolicach głowy, karku, ale też tułowia i ramion. Najczęściej schorzenie dotyka dziewczynki, choć zdarza się też u chłopców.

Znamiona naczyniowe budzą niepokój, ale zwykle nie są groźne i stanowią tylko defekt estetyczny. Naczyniaki zwykłe oraz płaskie różnią się tylko stopniem wypukłości, gdzie pierwsze z nich są lekko wybrzuszone. Zmiany jamiste natomiast mają formę bardziej grudkowatą, przypominającą powierzchnię maliny, czy truskawki.

Rozwijają się one w ciągu kilku lat życia dziecka, po czym przeważnie następuje regres i zmiana zaczyna blednąć. Naczyniaki powinny być pod kontrolą onkologa lub dermatologa.

aspazja.pl www.zasilsie.pl