Dane

Żyjemy w czasach powszechnej komputeryzacji i informatyzacji. Dlatego też praktycznie wszystkie firmy korzystają z zasobów IT, które usprawniają ich funkcjonowanie. Podczas działalności każde przedsiębiorstwo gromadzi różnego rodzaju dane.

Są to na przykład informacje o pracownikach, kontakty do klientów czy też zestawienia i analizy dotyczące rynku. Jeśli istnieje taka możliwość, to wszystkie te informacje zapisuje się w postaci cyfrowej, a poszczególne dokumenty drukuje wtedy, kiedy są one potrzebne w konkretnej sytuacji (na przykład po to, żeby przedstawić określony projekt klientowi). Niestety, polskie prawo wymusza na przedsiębiorcach gromadzenie różnego rodzaju rachunków, faktur i innych tego typu dokumentów i przetrzymywanie ich przez określoną długość czasu w postaci fizycznej.

http://www.ckkp.pl/obsluga-prawna-przedsiebiorcow/

Takie przepisy zdają się w ogóle nie pasować do specyfiki naszych czasów. Komputery i specjalistyczne oprogramowanie używane są w firmach, między innymi, po to, żeby usprawnić przetwarzanie, analizowanie i przekazywanie informacji. Właściwie posegregowane bazy danych są niezwykle przejrzyste i jeśli wiemy, co konkretnie chcemy w nich odszukać, to zrobimy to nawet w kilka sekund.

Niestety, nie wszystkie dane można gromadzić tylko w postaci cyfrowej, co zdaje się być co najmniej niezrozumiałe. Zapewne z biegiem czasu przepisy prawne powinny się zmienić na korzyść przedsiębiorców, jednak zdaje się, że powinno to zachodzić nieco szybciej. Nie ma przecież sensu magazynować dokumentów, które możemy zapisywać na dyskach i serwerach.

optymalizacja pracy zespołu www.zbigniewmeres.pl